Гореща новина: Швьонтек ще се изправи срещу Паолини на финала в Париж след доминиране над Гоф.

Световната номер едно Ига Швьонтек ще се изправи срещу 12-ата поставена италианка Жасмин Паолини във финала в събота. 23-годишната полска тенисистка доминира над Коко Гоф, пробивайки сервиса й в първия гейм и запазвайки контрол през целия мач, въпреки че за кратко загуби сервиса си във втория сет, за да спечели с 6-2, 6-4. Гоф, поставена под номер три, спаси три мачбола, но в крайна сметка отстъпи на Швьонтек, записвайки 11-та загуба в 12 мача срещу световната номер едно. Швьонтек коментира мача, отбелязвайки интензивността, особено във втория сет, и изрази удовлетворение от придържането към тактиката си и запазването на прост подход.

28-годишната Паолини достигна до първия си финал на голям турнир, побеждавайки 17-годишната рускиня Мирра Андрейва с 6-3, 6-1 на полуфиналите. Независимо от изхода на мача, и Швьонтек, и Гоф ще останат двете водещи жени в световната ранглиста. Въпреки това, мачът подчерта значителната разлика между двете, когато се изправят една срещу друга. Гоф, която по-рано заяви, че няма какво да губи след победата си над Онс Жабьор на четвъртфиналите, изглеждаше нервна от самото начало и направи 18 непредизвикани грешки в първия сет.

Въпреки силния старт на втория сет и емоционалната конфронтация със съдията Орели Турте, Гоф не успя да задържи преднината си и отстъпи на последователната игра на Швьонтек. Въпросът преди турнира беше дали някой може да спре Швьонтек от спечелването на трета поредна титла на Откритото първенство на Франция, постижение, постигнато само от Моника Селеш и Жюстин Енен в ерата на Откритото първенство. Швьонтек демонстрира доминираща форма, особено след предизвикателния мач от втория кръг.

Паолини, италианка, която започна да показва високо ниво на игра по-късно в кариерата си, имаше забележителен сезон, постигайки нови кариерни върхове, включително първата си титла от категория WTA 1,000 в Дубай. Тя надмина предишните си най-добри постижения в Париж, използвайки мощен форхенд, за да надделее над своите противнички. Емоционалното пътуване на Паолини включваше побеждаването на третата поставена Елена Рибакина и 38-ата в ранглистата Андрейва, утвърждавайки се като силен състезател. Тя подчерта важността на мечтите в спорта, празнувайки своето изненадващо и вдъхновяващо участие на Ролан Гарос.